HAF treeningstuudio

Iga päev treenimata kohe ülekaaluliseks?

Nagu me kõik teame, siis treeningharjutuste SÜSTEMAATILISEL kordamisel tekivad organismis ulatuslikud muutused ehk paraneb treenitus. Treeningule järgneval puhkeperioodil taastuvad organismi energiavarud ning kui sooritada uus treening puhanult, paraneb treenitus veel rohkemgi.

 

Kui uus koormus tuleb liialt vara ehk enne täielikku taastumist eelnevast, järgneb organismi energiavarude järkjärguline välja kurnamine ja tekib üleväsimus, mis võib viia ületreeninguni. Siinkohal ei mõtle ma vaid füüsilist ülekoormust.

 

Asjaolu, mille peale me tihti ei mõtle, on see, et ka mõttetegevus kulutab väga palju energiat. Samuti kool, töö või ükskõik milline muu nii füüsilist kui ka vaimset pigutust nõudev tegevus.  

 

Meie keha on uskumatult võimekas ja suudab pea igasugust hullust taluda üpris pikka aega. Küll aga on ülemäärane koormus kehale pikas perspektiivis väga kurnav. Meie väga kiire elutempo ja stressirohke keskkonna tõttu on enamik inimesi pidevalt oksüdatiivses stressis. Meie rakud ei suuda taastuda, vananeme kiiremini ning oksüdatiivne stress soodustab muuhulgas ka põletike, südamehaiguste ja onkoloogiliste haiguste teket. Seetõttu on oluline, et võtaksid aega puhkamiseks ja taastumiseks. 

 

Mis puudutab konkreetselt tippsporti, siis paljud alad on väga spetsiifilised. Kui vorm hakkab paranema ja tuleb võistluseks valmistuda, siis selle asemel, et liikumist nautida pead kuskil toas istuma, et mitte liiga palju kõndida ja ennast väsitada. Sama on ka toitumisega… Alati ei saa teha kõike tunde järgi, vaid prioriteediks on kiire taastumine. 

 

Tean väga paljusid inimesi, kes arvavad, et nad peavad iga päev treenima, sest muidu lähevad nad paksuks. Isiklikust kogemusest võin öelda, et tippsportlasena olen treeninud 2 korda päevas viiel korral nädalas ja hetkel naudin liikumist vaid paar korda nädalas ning tunnen ennast praegu igas mõttes kergemana. Need ongi kaks täiesti erinevat asja, kas teed saavutussporti või soovid ennast oma kehast hästi (tervena) tunda. 

 

Nii nagu eespool kirjeldatud, on pidevalt väsinuna treenides keeruline areneda ja saavutada paremaid tulemusi. Tulemuste saavutamiseks tuleb osata trennis pingutada, aga ei tasu unustada ka oskust puhata